Skip to content Skip to footer

Kosmetyczne właściwości witamin

Witaminy wpływają bardzo korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na nasz wygląd zewnętrzny, dlatego też producenci bardzo chętnie dodają je do swoich kosmetyków. Uroda każdej z nas jest dosyć wymagająca, jednak z uwagi na fakt, iż każda kobieta ma odmienny typ skóry, to w kosmetykach powinna szukać takich witamin, które w idealny sposób pomogą podkreślić jej piękno. Jakie jednak właściwości mają poszczególne witaminy i w jaki sposób wpływają one na skórę?

Witamina A

Witamina A w kosmetykach najczęściej występują pod postacią retinolu, a także jego pochodnych. Wspomniana witamina w szczególny sposób dba o skórę dojrzałą, ponieważ pomaga poprawić jej jędrność i elastyczność, a także wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, które są główną przyczyną pojawiania się na twarzy zmarszczek. Dzięki tej witaminie można ponadto w bardzo skuteczny sposób walczyć ze skórnymi przebarwieniami, dlatego też kremy z witaminą A warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji po okresie letnim.

Witamina B

W zasadzie wszystkie witaminy z grupy B pomagają poprawić wygląd oraz stan skóry, jednak najcenniejsza jest witamina B5, które szerszemu gronu znana jest przede wszystkim jako kwas pantotenowy. To właśnie witamina B5 łagodzi różnego rodzaju podrażnienia, a także przyspiesza proces gojenia się ran. Z kolei, jeśli chodzi o pozostałe witaminy z grupy B, to wykazują one zbawienny wpływ na skórę trądzikową, zmniejszając produkcję sebum, a także eliminując krostki, grudki i wypryski.

Witamina C

Zaliczana do grona najsilniejszych antyoksydantów witamina C to najlepsza broń do walki ze zmarszczkami, piegami oraz skórnymi przebarwieniami. Kosmetyki z zawartością witaminy C sprawdzają się najlepiej w przypadku cery dojrzałej i zwiotczałej, ponieważ pomagają przywrócić jej elastyczność i sprężystość, zwiększając przy okazji syntezę kolagenu i elastyny.

Witamina E

Witamina E nazywana powszechnie „witaminą młodości” to obok witaminy C bardzo silny przeciwutleniacz, który ochrania skórę przed przedwczesnym procesem starzenia się, poprawia jej ukrwienie, a także zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia. Bardzo dobrze sprawdza się zarówno w przypadku dojrzałej, jak i bardzo młodej skóry. W przypadku cer dojrzałej wspomaga walkę ze zmarszczkami, natomiast jeśli chodzi o skórę młodą, to pomaga chronić ją właśnie przed pojawieniem się szpecących zmarszczek.

Witamina F

Witaminy F należy szukać w każdym znajdującym się na sklepowej półce kosmetyku, ponieważ wspomaga ona przyswajanie pozostałych witamin. Oprócz tego wykazuje silne właściwości natłuszczające i odżywcze, a także pomaga przywrócić skórze równowagę kwasowo-wodnolipidową. Można ją z powodzeniem znaleźć zarówno w kremach do twarzy, jak i produktach do pielęgnacji włosów, szczególnie tych suchych i zniszczonych.

Leave a comment

0.0/5