Skip to content Skip to footer

Pomysły na zdrowe śniadania

Śniadanie? Czy muszę….?

Często słyszysz, że śniadanie stanowi dla kogoś ulubiony posiłek dnia, podczas gdy ty ledwo jesteś w stanie coś przełknąć przez kilka godzin od wstania z łóżka? Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia – jedzenie śniadania również. Jeżeli przez połowę dzieciństwa i wszystkie poprzednie lata, unikałaś jedzenia rano, nie stanie się to dla ciebie nawykiem z dnia na dzień. Potrzeba czasu, aby twój organizm nauczył się nowych zwyczajów. Warto zacząć od niewielkich porcji i stopniowo zwiększać ich kaloryczność. Optymalna dla zdrowej diety porcja to najczęściej około 400-600 kcal. Pamiętaj jednak, że to kwestia bardzo indywidualna. Zawsze należy słuchać swojego organizmu. To dieta ma dostosować się do ciebie, a nie ty do diety!

Kilka pomysłów na zdrowe śniadania

Jeżeli nie masz rano zbytniego apetytu dobrym pomysłem dla ciebie mogą się okazać śniadania na słodko. No bo przecież słodkie zawsze jakoś się zje, nawet jak nie mamy zbytniego apetytu. Co do tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

  1. Nocna owsianka. Aby ją przygotować wystarczy wsypać do miski 5-6 łyżek płatków owsianych (lub więcej, wedle upodobań) i zalać mlekiem zwierzęcym lub roślinnym trochę ponad poziom płatków. Można również dodać łyżkę dowolnych orzechów i pestek dyni jeżeli lubimy, gdy są one nasiąknięte mlekiem. Jeżeli preferujemy „chrupiące” dodatki, lepiej poczekać z nimi do następnego dnia rano. Do owsianki wsypujemy łyżeczkę karobu lub kakao i dowolny słodzik w dowolnych (ale oczywiście rozsądnych) ilościach. Rano sprawdzamy poziom mleka (jeżeli jest za mało, można dolać) i wstawiamy owsiankę na 2 minuty do mikrofali. Dodajemy ulubione owoce i gotowe! Zdrowe, a jakie pyszne!
  2. Omlet na słodko. Większość z nas zna omlety na słono, z warzywami. Jednak równie pyszne są omlety słodkie, podane z owocami, masłem orzechowym, pastą z daktyli lub dowolnym innym dodatkiem. Podstawowy przepis to dwa jajka i 3-4 łyżki mąki. Jednak ilość możliwości jest tutaj nieograniczona. Możesz zaszaleć i dodać do swojego omleta co tylko zechcesz (UWAGA! Maliny z patelni mogą uzależnić!) Warto przed jego przyrządzeniem ubić białka na sztywną pianę, tak aby omlet był puszysty i grubiutki!
  3. Owocowy koktajl. To świetny pomysł przede wszystkim na lato, kiedy to mamy dostęp do przepysznych owoców sezonowych. Możemy go przyrządzić z mlekiem krowim lub roślinnym, albo użyć jogurtu czy też maślanki bądź kefiru. Warto urozmaicać naszą dietę w różne produkty żywieniowe, dlatego możemy zaszaleć i testować różne możliwości. Przepis jest banalnie prosty. Wystarczy zblendować owoce (w tym koniecznie banana!) z wybranym płynem. Koktajl można trochę schłodzić, jeżeli doskwierają nam letnie upały. Świetnie smakuje również jeżeli dodasz do niego trochę płatków owsianych lub daktyle.

Leave a comment

0.0/5