Skip to content Skip to footer

Akumulator nimh – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Akumulator nimh jest produktem w składzie którego znajduje się kilka ogniw połączonych ze sobą. Ogromną zaletą tychże modeli akumulatorów jest to, że mogą być wielokrotnie rozładowywane i ładowane. Akumulatory Ni-MH zyskują z roku na rok coraz większą popularność, a wykorzystywane są zarówno do latarek, jak i pilotów do telewizora.

Napięcie akumulatora nimh

Najczęściej spotykane napięcie akumulatora nimh to 1.2 V. Oczywiście wartość ta mówi o średnim napięciu podczas jego pracy, ponieważ akumulator nimh możemy rozładować do 1.0 V i naładować do 1.4 V.

Powszechnie uważa się, że baterie AA nie powinny być mieszane z akumulatorami nimh. Twierdzenie to bierze się z tego, iż napięcie alkaliczne ogniw wynosi 1.5 V. W rzeczywistości napięcie to spada dość szybko i stabilizuje się przy wartości około 1.0 V.

Efekt starzeniowy akumulatora nimh

Ważną kwestią w przypadku akumulatorów Ni-MH jest to, iż należy je całkowicie rozładować przed ponownym naładowaniem. Zapominając o tej zasadzie narażamy akumulator na szybsze jego starzenie się.

W jaki sposób można zauważyć efekt starzeniowy akumulatora? Bez wątpienia pierwszym objawem będzie krótsza praca urządzenia ładowanego przez dany Akumulator nimh.

Poprawne ładowanie akumulatorów nimh

Warto pamiętać, że poprawne ładowanie akumulatorów nimh powinno odbywać się za pomocą prądu charakteryzującego się 10 procentami nominalnej pojemności pakietu.

Wygląda to mniej więcej tak, że zestaw baterii o wielkości 3000 mAh powinno ładować się prądem wartości 300 mA.

Leave a comment

0.0/5