Skip to content Skip to footer

Jak wybrać żywicę do zalewania elektroniki?

Żywice używane są powszechnie w przemyśle. Jednym z ich zastosowań jest zabezpieczanie komponentów elektronicznych przed uszkodzeniem. Żywica poddawana jest procesowi stwardnienia. Dzięki temu zapewnia trwałą powłokę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. Jak dobrać odpowiednią żywicę?

Jak wybrać żywicę do elektroniki?

Stworzenie odpowiedniej żywicy do elektroniki nie jest trudne. Polega zazwyczaj na wymieszaniu kilku składników. Do tworzenia zalewy używane są najczęściej żywice poliuretanowe oraz epoksydowe. Szybkie stworzenie trwałej ochrony wymaga również użycia utwardzacza. Cechy użytej żywicy powinny być dostosowane do właściwości chronionego układu elektronicznego.

Stworzona zalewa ulega stwardnieniu zazwyczaj w ciągu krótkiego czasu. Przy tworzeniu zalewy należy zwrócić uwagę na jej lepkość oraz gęstość. Żywica powinna pokrywać cały układ elektroniczny. Wykorzystanie zbyt gęstej żywicy może spowodować ryzyko uszkodzenia układu. Uszkodzenie takie może również nastąpić w wyniku zastosowania zbyt twardej żywicy.

Jakie są cechy szczególne żywicy poliuretanowej i epoksydowej?

Żywica poliuretanowa charakteryzuje się dużą elastycznością i zapewnia dużą odporność na uszkodzenia. Ważną cechą żywicy jest również stosunkowo krótki okres utwardzania. Materiał dobrze radzi sobie z przewodzeniem ciepła. Stworzona powłoka nie nagrzewa się. Ryzyko uszkodzenia układów elektronicznych jest niewielkie.

Żywica epoksydowa to materiał skutecznie chroniący układy elektroniczne przed wilgocią oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Usuwanie żywicy jest trudne i w związku z tym posługiwanie się nią musi być prowadzone w sposób precyzyjny. Należy zwrócić też uwagę, że żywica epoksydowa to materiał gromadzący ciepło.

Jaki kolor może mieć żywica?

Współczesne technologie pozwalają na nadanie używanej żywicy wielu kolorów. Odbywa się to za pomocą dodawanych barwników do zalewy. Cecha ta może być wykorzystana do lepszej orientacji w strukturze układu elektronicznego.

Możliwe jest też używanie żywicy przeźroczystej. Przeźroczyste żywice poliuretanowe wykorzystywane są powszechnie przy produkcji modułów LED. Żywica przeźroczysta zapewnia lepszą orientację w stanie chronionego podzespołu od jej kolorowego odpowiednika.

Leave a comment

0.0/5