Skip to content Skip to footer

Jakie wyposażenie powinien mieć gabinet lekarza weterynarii?

Weterynarz to człowiek, który oprócz wyższego wykształcenia i fachowej wiedzy oraz miłości do zwierząt, powinien mieć profesjonalnie wyposażony gabinet. Jest to bardzo ważne, jeśli chce leczyć skutecznie i bezpiecznie. W miejscu takim powinny być zachowane najwyższe standardy higieny, ponieważ bardzo łatwo zarazić się chorobami odzwierzęcymi.

Co powinno znaleźć się w podstawowym wyposażeniu każdego gabinetu weterynarii?

Przede wszystkim musi być tu odpowiedni sprzęt i różne urządzenia, które służą do przechowywania produktów leczniczych i artykułów sanitarnych. Nie może zabraknąć pojemników na odpady zwykłe i weterynaryjne. Ważną rolę pełni tu stół zabiegowy, którego wielkość musi być przystosowana do rodzaju i zakresu usług. Powinien on być wykonany z materiału trwałego, który łatwo utrzymać w czystości i odpornego na działanie mocnych środków do dezynfekcji. Nad stołem powinna wisieć lampa bakteriobójcza, nie może zabraknąć również stetoskopu.

Rękawice weterynaryjne – jaką pełnią rolę w gabinecie?

Trudno wyobrazić sobie prawdziwą lecznice dla zwierząt bez rękawiczek jednorazowych, które chronić będą cały personel gabinetu przed bezpośrednim kontaktem z wydzielinami zwierząt, zawierającymi wirusy, bardzo groźne dla zdrowia człowieka.
Rękawice weterynaryjne, te najpopularniejsze, wykonane są z lateksu lub z nitrylu. Są one bardzo wygodne i elastyczne, a przy tym mocne, odporne na rozdarcia. Obecnie preferuje się te wykonane z nitrylu, ponieważ na lateks ma uczulenie wiele osób. Wszystkie rękawiczki weterynaryjne mają anatomiczny kształt, a dobrze dobrane nie uciskają dłoni i zachowują dobrą wrażliwość dotykową. Ale przede wszystkim chronią skórę rąk przed bakteriami, grzybami, a także chemikaliami. Mogą mieć różną długość, np. rękawice do badania i diagnozy dużych zwierząt sięgają aż do ramienia, a niektóre z nich mają stabilizatory unieruchamiające rękę podczas badania.

Co jeszcze musi być w lecznicy weterynaryjnej?

Jeśli weterynarz wykonuje zabiegi używając narzędzi, albo specjalnego sprzętu wielokrotnego użytku, nie może zabraknąć w gabinecie sterylizatora na suche powietrze i autoklawu. Jeśli odbywają się tam zabiegi w znieczuleniu ogólnym, muszą być również urządzenia do dożylnego podawania leków oraz światło bezcieniowe.

Rękawice weterynaryjne znajdziesz w ofercie Grupy Anmar

Leave a comment

0.0/5