Skip to content Skip to footer

Ręczniki — materiały, właściwości, jakość

W każdym gospodarstwie domowym znajdują się ręczniki w różnych rozmiarach i kolorach. Podczas remontu łazienki stare ręczniki bawełniane są często wymieniane na nowe, pasujące ręczniki. Jednak wybór jest dosyć trudny, ponieważ na rynku są modele wykonane z materiałów o różnych właściwościach.

Ręczniki bawełniane — czym powinien charakteryzować się „dobry” ręcznik?

Ważna jest chłonność, a co za tym idzie dobre właściwości schnące. Dodatkowo ręczniki bawełniane powinny mieć trwały kolor, być puszyste i nadawać się do prania w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. To, jak miękki jest ręcznik, zależy nie tylko od różnych procesów produkcyjnych, ale także od klasy wagowej włókien.

Rozmiar zależy od obszaru zastosowania. Zbyt duże ręczniki zajmują zbyt dużo miejsca w pralce. Często polecane są mniejsze modele, które można częściej wymieniać, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Standardowy rozmiar to ręczniki około 50 × 100 centymetrów. Dla wysokich osób dostępne są komfortowe rozmiary około 60 × 110 centymetrów. Ręczniki kąpielowe mają wymiary 70/80 × 140/150 centymetrów. Ręczniki do sauny mają długość do 200 centymetrów. Ręczniki plażowe mogą być tak duże, jak koce.

Materiały i ich właściwości — bawełna, frotte, mikrofibra, len

Bawełna jest najczęściej używanym włóknem. Jest miękka i puszysta, nawet po wyschnięciu. Ich dobra podatność na barwienie to kolejny plus. Jeśli to możliwe, warto preferować materiały z ekologicznymi atestami, to chroni środowisko.

Ręcznik frotte jest produkowany na specjalnych krosnach z dwoma systemami osnowy. Powierzchnia jest dzięki temu znacznie większa, ręczniki są bardzo miękkie i chłonne.

Ręczniki z mikrofibry są bardzo trwałe, ale są dość śliskie, ponieważ w przeciwieństwie do bawełny wilgoć nie wnika we włókna, ale pozostaje między pętelkami. Jednak te ręczniki schną stosunkowo szybko. Ich niewielka waga to zaleta dla osób, które dużo podróżują.

Ręczniki lniane są bardzo gładkie, pochłaniają dużo wilgoci, są bardzo trwałe, wyglądają elegancko, ale nie są puszyste. Aby zachowały swój szlachetny wygląd, trzeba je prasować. Ręczniki lniane są bardziej polecane jako małe ręczniki dla gości lub ręczniki do łaźni tureckiej.

Pranie i pielęgnacja ręczników bawełnianych

Szczególnie ważną rolę przy podejmowaniu decyzji o zakupie odgrywa kolor lub wzór. Aby kolory wytrzymały jak najwięcej prań, ręczniki bawełniane należy prać w temperaturze do 60 stopni, nawet jeśli z higienicznego punktu widzenia w gospodarstwie domowym zwykle wystarcza pranie w temperaturze maksymalnie 40 stopni. Ręczniki kąpielowe, zdecydowanie powinny być prane w temperaturze do 60 stopni.

Zawsze należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi pielęgnacji. Kolorowe ręczniki najlepiej prać w detergentach do kolorów. W przypadku ręczników białych lub jasnych lepszym wyborem jest mocny detergent do prania białego.

Ręczniki bawełniane znajdziesz w ofercie Vege Home

Leave a comment

0.0/5